Orientace domu a místností v něm podle světových stran

Komfort a zdravé vnitřní prostředí v naší domácnosti závisí na několika faktorech. Jedním z nich je orientace stavby a jednotlivých místností v jejím interiéru. Právě ta se podílí na tvorbě optimálních podmínek pro bydlení, přičemž důležitou roli hraje i při celkové spotřebě energií.

Klíčovým faktorem je sluneční svit
Při výběru správné orientace se sleduje hlavně intenzita slunečního světla. Ta přímo ovlivňuje prosvětlení dané místnosti i množství tepla v ní. Na základě toho, kolik svitu do ní proniká, lze ovlivňovat komfort, náklady na teplo i to, zda vnitřní prostředí nabízí vyhovující podmínky. Možné je to díky nasměrování jednotlivých místností na vybrané světové strany.

Jak jsou prosvětleny vybrané strany:
Jih – Právě jižní strana je v rámci orientace stavby a jejích pokojů největším zdrojem slunečního svitu. Dostatek světla je na ní téměř celý rok, přičemž nouzí o něj netrpí ani v zimě.

Východ – Na východní straně je nejvíce světla v ranních hodinách. Odpoledne se místnosti orientované na tuto stranu stávají poněkud tmavší, případně i chladnější.

Sever – Místnosti orientované na sever „trpí“ nejmenšími dávkami slunečního světla. Kvůli tomu bývají nejtmavší a v období, kdy se netopí, i nejchladnější.

Západ – Na západní straně je nejvíce světla v odpoledních hodinách. Platí to zejména v létě, kdy jsou delší dny a světlo proniká do daných místností až pár hodin.

Orientace jednotlivých místností:
Obývací pokoj – V mnoha domácnostech je nejvyužívanější místností obývací pokoj. To z ní dělá pokoj, který potřebuje nejvíce světla a tepla. Ideální orientace je tak směrem na prosluněnou jižní stranu. Dostatek slunce zároveň umožní méně topit, což si vyžádá nižší spotřebu tepla.

Ložnice – Vstávat za doprovodu slunečních paprsků může být docela dobrým startem do nového dne. Ložnice by tak mohla být orientována na východ. V případě, že obyvatelé si chtějí nechat trochu vyhřát pokoj na noc, vhodnou bude poloha orientovaná na západ.

Dětský pokoj – U dětského pokoje jsou nároky na světlo podobné těm v ložnici. Ideálním řešením bude, pokud se o polohu orientovanou na východní, případně jihovýchodní stranu podělí ložnice s dětským pokojem.

Chodba – Na chodbě se zvykneme zdržovat nejméně. Prostor tak vyžaduje méně světla či tepla než jiné místnosti. To z něj činí ideálního kandidáta na orientaci směrem na tmavší a chladnější sever.

Kuchyně – V kuchyni sice trávíme více času, ale jelikož prostor se při vaření vyhřeje i bez pronikajícího slunečního světla nebo silnějšího topení, můžeme ho nasměrovat na severní stranu.

Orientace stavby a jednotlivých místností v objektu je samozřejmě věcí výběru majitele. Na základě jeho individuálních požadavků se orientace prostor může svévolně upravit tak, aby splňovala jeho představu o bydlení.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram