Koronavirus poznamenal i ceny nemovitostí. Jak se budou vyvíjet v nejbližším období

V nejistých časech poznačených pandemií se život na realitním trhu chvíli zastavil, ale ceny nemovitostí nadále rostly. Otázkou zůstává, co se bude dít s úrokových sazbami. Vyplatí se s koupí bydlení počkat, nebo už není třeba váhat?

Na začátku pandemie, v jarních měsících, došlo ke snížení poptávky po nemovitostech. Covid-19 zpřehazoval naše priority, lidi zajímalo hlavně zdraví, pocítili obavy o svou finanční situaci a mnozí byli nuceni odložit otázku nového bydlení. Tento stav však netrval příliš dlouho. „Už v červnu nastalo oživení na realitním trhu a došlo ik výraznějšímu nárůstu nových úvěrových obchodů, což souvisí hlavně s uvolňováním karanténních opatření a opětovným otevíráním ekonomiky. Proto během 2. letošního kvartálu rostly i ceny nemovitostí a přetrvával i zájem o jejich koupi ze strany našich obyvatel. Průměrná cena bydlení se mezičtvrtletně (tedy oproti 1. kvartálu 2020) zvýšila o 3,6% a meziročně až o 11,2%, což představovalo nejrychlejší růst od roku 2008. Cena za metr čtvereční nemovitosti tak dosáhla úrovně až 1 731 Eur. Růst byl zaznamenán při cenách bytů i domů,“ říká analytička Poštovní banky Jana Glasová.

Rostoucí ceny nemovitostí ve druhém kvartálu takříkajíc nekorespondovaly s makroekonomickým vývojem, který představoval pokles HDP, mezd a nárůst nezaměstnanosti. „Je to dáno pravděpodobně tím, že ještě doháněly důsledky příznivého ekonomického vývoje před pandemií, kdy byl zájem lidí o koupi nemovitostí vysoký. A ti, kdo řešení nového bydlení po vypuknutí pandemie odložili na později, se po návratu do normálního života k tomu vrátili. Kromě toho, současná koronakrize neměla stejný dopad na všechny příjmové skupiny obyvatelstva,“ upozorňuje J. Glasová. Zatímco nižší příjmové skupiny byly zasaženy ve větší míře, domácnosti s vyšším příjmem ekonomické důsledky nemusely až tak silně pocítit. A jelikož právě tyto domácnosti s vyšším příjmem tvoří i největší část zájemců o bydlení, poptávka po bydlení zůstala téměř nedotčená.

Svědčí o tom i zájem lidí o hypotéku, který neutichl ani v době, kdy nás virus zavřel doma. „Můžeme potvrdit, že během první vlny pandemie nedošlo k citelnému poklesu poptávky po hypotečních úvěrech, a to navzdory tomu, že opatřeními vůči pandemii byla výrazně zasažena ekonomika. Pod vlivem pandemie jsme nezaznamenali ani pokles částky úvěru, kterou klienti získávají. V případě druhé vlny očekáváme, že opatření budou adresnější a ekonomika nebude tak výrazně zasažena. Nevzniká tedy předpoklad pro pokles čerpaných úvěrů,“ uvádí mluvčí Poštovní banky Lýdia Žáčková.

Banky očekávají, že v nadcházejících měsících bude přetrvávat poptávka po hypotékách hlavně ze strany těch lidí, kteří chtěli řešit vlastní bydlení, ale během pandemie to raději odložili. Nyní se k tomu vracejí, co bude ceny nemovitostí nadále tlačit směrem nahoru, respektive, držet je na aktuálních úrovních.

Zároveň stále platí, že lidi k řešení vlastního bydlení motivuje nízká úroková sazba hypoték. „Naši klienti dnes mohou bydlet s nejnižším úrokem již od 0,5 % ročně při výhodné 3leté fixaci. Refinancováním, přenesením již existující hypotéky z jiné banky, mohou ušetřit na měsíčních splátkách až desítky eur. Šetřit je třeba tam, kde to má smysl,“ radí mluvčí Poštovní banky.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram